Windows 8.1 ile birlikte “Bilgisayar” öğesinin “Bu bilgisayar” olarak adlandırılıması durumu Windows 10‘da da aynen devam ediyor. Ancak Bilgisayar’ın değişen tek şeyi adı olmadı yanında klasörleriyle beraber geldi.

Yıllardır Kitaplıklar‘a alışan kullanıcılar ve özellikle küçük ekranlı kullanıcılar için bu pek olumlu bir değişiklik olmadı. Çünkü Gezinti bölmesi çok kalabalıklaşıyor ve sürekli aşağıya kayırmak zorunda kalıyorsunuz. Bu yazıda dilerseniz bunları Gezinti Bölmesi‘nden ve Bu bilgisayar penceresinden nasıl kaldırabileceğinizi anlatacağım.

Altta durumu gösteren resimler görüyorsunuz;

Windows 10 “Bu bilgisayar” klasörleri
Makaleden sonra

 


Bazı Windows güncellemlerinden sonra Bu Bilgisayar klasörleri geri gelebiliyor. Bu durumda makaleyi tekrar uygulamanız yeterli olacaktır.

1- Buradan Bu Bilgisayar Klasörlerini Kaldır.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde .rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanız ya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. Dosyaları Masaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan WinRar ya da buradan 7-Zipprogramını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

3- Masaüstünde oluşan Bu Bilgisayar Klasörlerini Kaldır klasörünün içinde 32 Bit ve 64 Bit adında 2 klasör var. Mimarinize uygun olan klasörü açtığınızda 2 adet Kayıt Defteri anahtarı göreceksiniz;

  • BuBilgisayar_Klasörlerini_GERİ_YÜKLE
  • BuBilgisayar_Klasörlerini_KALDIR
 

4- İhtiyacınız olan Kayıt Defteri anahtarına çift tıklayın ve gereken onayları verin.


İşiniz bittikten sonra Masaüstündeki Bu Bilgisayar Klasörlerini Kaldır klasörünü ve indirdiğiniz .rardosyasını silebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *