Excel’in 2010 sürümünden sonra aynı ağ üzerinde, aynı anda birden fazla kullanıcının aynı dosya üzerinde çalışabildiğini biliyor muydunuz? Hep birlikte bu Microsoft’un sıradanlığı ortadan kaldıran özelliğinin nasıl kullanıldığına bakalım…

İşletmenizde birden fazla aynı Excel dosyasını kullanan kullanıcılar olabilir. Bu kullanıcılar birazdan tarif edeceğim bu ayarı yapmamışlarsa aynı anda kullanamazlar. Eğer dosya başka bir bilgisayarda açıksa işletim sisteminiz dosyanın salt okununur (değişiklik yapınca kaydedilemeyeceği) olarak açılabileceği uyarısını verir.

Ağda paylaşıma açılan, yazma, değiştirme izni verilmiş olan herhangi bir klasör içerisindeki dosyanızı aynı anda düzenlenebilir kılmak istiyorsanız şunu yapın: Dosyanızı açın, ‘Gözden Geçir’ tabında ‘Çalışma Kitabını Paylaş’a tıklayın. Önünüze açılan penceredeki ‘Aynı anda birden fazla kullanıcının değişiklik yapmasına izin ver’ kutucuğunu işaretleyin ve dosyanızı kaydedin. Artık diğer kullanıcılar bir yandan çalışırken onların yaptığı değişiklikleri de Excel’in bu sıradanlığı silip atan özelliği sayesinde canlı canlı göreceksiniz.

excel-dosya-paylasimi

Hatırlatmakta fayda var, bu özelliği aktif hale getirdiğinizde dosyanızın veya çalışma sayfalarınızın koruma özelliği devre dışı kalacaktır. Bu aynı zamanda dosyanızın başına birşey gelebileceği anlamına da gelir. Microsoft Excel dosyasının aynı anda paylaşımına haliyle ek bir güvenlik önlemi getirmeye çalışmıştır, onu da işlemeye çalışalım. Ayarı aktif ettiğimiz pencerede ‘Gelişmiş’ sekmesi altında dosyanın değişikliklerin sizin vereceğiniz gün sayısı kadar kaydedilebileceği imkanını sağlamaktadır. Eğer bu güzel nimetten faydalanmak istiyorsanız bu ayarı aktif etmelisiniz. Ne de olsa Excel dosyaları yeri geldiğinde hayati önem taşıyor.

excel-dosya-paylasimi-guvenlik

Kaynak:http://www.umutsancar.com/excel-dosyasinda-ayni-anda-birden-fazla-kullanici-degisiklik-yapsin/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *