Bu yazıda size bilgisayarınıza artık takılı olmayan yada takılı olduğu halde Aygıt Yöneticisi‘nde görünmeyen bir donanımı ve bunlara ait sürücüleri nasıl görebileceğinizi anlatacağım. Bunun pratikte 2 yararı vardır;

1- Halen bilgisayarınıza takılı durumda olan ama Aygıt Yöneticisi’nde görünmeyen aygıtları görebilir ve –bir ihtimal- sürücülerini yüklemek vasıtasıyla kullanabilir hale getirebilirsiniz. 
2- Daha önce bilgisayarınıza takılı olan ama artık kullanmayacağınız bir donanımın sürücüsünün gölge kopyasını kaldırarak temizlik yapabilirsiniz…

Hazırlık;

1- Bilgisayar‘a sağ tıklayıp Özellikler deyin.

2- Açılan pencerede sol üstten Gelişmiş sistem ayarları bağlantısına tıklayın.

 

3- Gelişmiş sekmesinden Ortam değişkenleri‘ni seçin.

4- Ortam Değişkenleri penceresinde X Kullanıcı için kullanıcı değişkenleri bölümünde Yeni… butonuna basın.

5- Değişken adı kısmına devmgr_show_nonpresent_devices, Değişken değeri kısmına ise 1 değerini verin ve Tamam deyin.

6-  Resimdeki gibi yeni değişken eklenmiş olacak. Açık pencereleri kapatıp çıkın.

 

Bunu neden yaptık?

Diyebilirsiniz ki “bu Hazırlık bölümünü yapmadanda Gizli aygıtları gösterseçeneğini seçebiliyorum ve gizli aygıtlar görüntüleniyor. (Yazının sonundaki Aygıt Yöneticisi resimleri) Öyleyse bunu neden yaptık?

Aradaki fark şudur; Windows 7‘de aynı gizli klasörler gibi gizli aygıtlar vardır. Hazırlık kısmını uygulamadan Gizli aygıtları göster seçeneğini seçerseniz sadece bu gizli aygıtları görebilirsiniz. Ama Hazırlık kısmını uyguladıktan sonra Gizli aygıtları gösterseçeneğini seçerseniz zamanında bilgisayarınızda var olan ama artık var olmayan bir aygıtı da görebilir ve muhtemelen hala yüklü olan sürücüsünü kaldırabilirsiniz. Yada tam tersi bilgisayarınızda hala takılı olan ama Aygıt Yöneticisi‘nde görünmeyen bir aygıtın sürücüsünü yükleyerek bir ihtimal tekrar çalışır duruma getirebilirsiniz. (Donanıma göre değişkenlik gösterebilir)

 

 

1- Bilgisayar‘a sağ tıklayıp Yönet deyin.

 

2- Açılan Bilgisayar Yönetimi konsolunda Aygıt Yöneticisi‘ni seçin.

 

3- Aygıt Yöneticisi‘nde Görünüm  menüsünü açın ve Gizli Aygıtları göster seçeneğini işaretleyin.

 

4- Artık bilgisayara takılı olmayan yada takılı olduğu halde görünmeyen aygıtları da görebileceksiniz.

Hazırlık kısmını yapmadan Aygıt Yöneticisi‘nin Gizli aygıtları göster görünümü;
Hazırlık kısmını yaptıktan sonra Aygıt Yöneticisi‘nin Gizli aygıtları göster görünümü;

5- Eğer sürücüyü yükleyip aygıtı çalışır duruma getirmek istiyorsanız sürücüyü Aygıt Yöneticisi‘nden güncellemeyi deneyin.


Örneğin, FreeDos olarak alınan bazı aygıtlarda ekran kartı görünmeyebiliyor. Gerçi üreticinin ekran kartı sürücüsü yüklendiğinde ekran kartı çalışır duruma geliyor ama temiz yükleme yapmak için bu sürücünün kaldırıldığı ve ekran kartının Aygıt Yöneticisi’nde görünmediği durumlarda bu yol denenebilir.

 

Kaynak:http://7.enpedi.com/2011/06/aygt-yoneticisindeki-takl-olmayan.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *